Co ja piszę?

Nazywam się Monika. Studiuję, czytam, zaglądam do kin i czasem teatrów, biegam ze słuchawkami w uszach, a do tego mieszkam w mieście literatury, czyli w Krakowie. Magnolie to miejsce, gdzie piszę o kulturze, żeby tym wszystkim nie zamęczać znajomych (i tak nie mają lekko).

Jestem na twitterze i facebooku

Dlaczego kultura?

Platon, tworząc w głowie swoje idealne państwo doszedł do wniosku, że ta grupa społeczna, która ma wyłącznie podporządkowywać się wydawanym jej rozkazom (czyli wojownicy), powinna być ćwiczona fizycznie i edukowana muzycznie. Muzyka, a rozszerzając sztuka, działa najbardziej sugestywnie. Ma siłę sprawiać, że przyjmujemy czyjeś poglądy jako swoje własne. Może więc być narzędziem równie ważnym, co niebezpiecznym. Kształtuje przecież nasz zbiorowy gust.

Z drugiej strony opowiada o tym, jacy jesteśmy w danym momencie - my, to znaczy całe społeczeństwo. To dzięki niej, obserwując innych, możemy dowiedzieć się sporo o nas samych. 

Wreszcie czytanie książkek, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, przyglądanie się obrazom, obserwowanie, jak rozwija się sztuka uliczna czy analizowanie kulturowych nawyków jest ciekawe, tak po prostu. 

Skąd tu tyle pytań?

Łatwo zauważyć, że większość postów na Magnoliach ma w tytule pytajnik - dlaczego? Bo wydaje mi się, że w kulturze jak w życiu, nie ma czegoś takiego jak oczywistości i znacznie ważniejsze od posiadania gotowych odpowiedzi na wszystko jest właśnie zadawanie pytań.