Przede wszystkim: Cześć

Magnolie, które właśnie przeglądasz, to blog o kulturze. To trochę wygodne określenie, w końcu: "Nie ma nic bardziej nieokreślonego niż słowo kultura" (Herder). Powiedzmy więc, że chodzi o kulturę słowa, czyli to, co ludzie przekazują sobie za pomocą języka (przede wszystkim literaturę i kino) i styl życia charakterystyczny dla tych, którzy tę właśnie kulturę lubią...

Fragment filmu "Pożegnania" (1958).

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, podrzucam tutaj linki do kilku z najczęściej czytanych wpisów:


Cykl wpisów poświęconych street artom - temu czym są, jakie treści ze sobą niosą i jak wpływają na klimat miejsca, w którym się znajdują.

Dlaczego chodzimy do kina na "lekkie" filmy?


Wydajemy pieniądze na komedie, chociaż w międzyczasie w repertuarze są znacznie "ambitniejsze" filmy, a w telewizji można znaleźć całą masę lekkich produkcji - dlaczego?
Z czym popkultura ma problem? Bo chyba nie tylko z patrzącymi na nią z góry odbiorcami kultury wyższej? ;)


Bez presji na udowadnianie światu, że mamy z kim obejrzeć film? Czemu nie!Tytułowa bohaterka "Amelii" lubiła w kinie przyglądać się innym ludziom - my też to zróbmy...Kiepskie słuchawki współpasażerów przekleństwem każdego, kto korzysta z komunikacji miejskiej - chyba że właściciel ma dobry gust muzyczny :)


Polecam też moją rozmowę na temat Turcji z Basak w ramach kompletnie nierozwiniętego cyklu "Kultura na świecie". 

Pozostałe rozmowy:
Z Elżbietą Cherezińską, jedną z najlepszych polskich autorek.
Z
 Dorotą Malinowską-Grupińską, właścicielką Wydawnictwa MG. 

Z rankingów, które wszyscy lubią najbardziej, pojawiła się lista najlepszych mężczyzn w literaturze albo ośmiu animacji do obejrzenia. 

Jest też coś dla tych, którzy lubią szufladkować wytwory kultury. Po pierwsze tekst o klasyce w "Plotkarze", po drugie: Jak sprawdzić, czy możesz z kimś porozmawiać o książkach? Po trzecie: o ocenianiu po okładce.

A propos książek: na pewno warto przejrzeć poradnik dotyczący tego, jak czytać gatunkami, bo to taki mały dowód na to, jak świetni ludzie czytają Magnolie :)

Dla niemających dość coś o walce z językiem polskim albo lista soundtracków, które warto kojarzyć. Aha! I na koniec dziesięć linków dla lubiących czytać, żeby nie było, że już nikt nie pisze o książkach.

Jak być na bieżąco?Feedburner (subskrypcja przez pocztę e-mail)


Facebook (powiadomienia o nowych postach)Wyróżnienia dla MagnoliiFinałowa dziesiątka konkursu na książkowy blog roku (wyróżnienie)

Recenzja tygodnia serwisu nakanapie.pl
Czytaj też: Cały tekst