wtorek, 27 maja 2014

Kultura w ruchu


Ładna pogoda i trochę wolnego nie jest tylko od tego, żeby siedzieć przed monitorem albo czytać od rana do nocy, warto byłoby też skorzystać ze słońca i trochę się poruszać. Jak połączyć aktywność z kulturą? To chyba wcale nie jest takie trudne.

Miasto trochę inne

Zwiedzanie - no jasne, ale może tematycznie? Dajmy na to szukamy w jakimś mieście (może być nawet swoim) śladów literatury albo nietypowych pomników. W Krakowie na przykład można natrafić na mural z Lemem i krzesła rozstawione na Placu Bohaterów Getta. Nawet jeśli nie znajdziemy niczego z danej kategorii, mamy szansę lepiej poznać dane miejsce, poprzyglądać się ludziom i architekturze. 


W uszach audiobooki

Bieganie, jazda na rowerze czy rolkach - przy tym wszystkim warto pomyśleć o doborze odpowiedniej muzyki albo właśnie audiobooka. Książka dosłownie sama się czyta, a my przy okazji pracujemy nad kondycją. Słuchanie w trakcie biegania ma też tę zaletę, że raczej niewiele jest czynników, które mogą nas rozproszyć. Można też wybrać się z książką na bieżnię na siłowni, ale rezygnować ze świeżego powietrza...? (No tak, zwłaszcza w Krakowie ;)).

Wycieczka śladami

Wersja rozbudowana: pojechać do Barcelony z egzemplarzem "Cienia wiatru" Zafona albo na Manchattan ze wszystkimi sezonami "Plotkary" pod ręką i odwiedzić te miejsca, w których bywali główni bohaterowie. Można też prościej - przypomnieć sobie, kto pisał/kręcił film o naszym mieście.

Fragment filmu "Vinci".

Dzień z życia

Można zrobić sobie dzień z życia Theodore'a, głównego bohatera filmu "Ona" i pochodzić po mieście śmiejąc się do telefonu albo tak jak Pat z "Poradniku pozytywnego myślenia" pobiegać w worku na śmieci, a tak poważniej - postawić na dzień wyzwań, w którym będziemy robić to, co ludzie w ostatnio obejrzanych/ulubionych filmach czy książkach.

Kultura dla innych

W wersji podstawowej chciałam kiedyś spróbować wkładania za wycieraczki samochodów zaparkowanych pod samym wejściem do sklepu sugestię, że dla innych jest to co najmniej denerwujące, ale można by też spróbować w podobny sposób podzielić się kulturą - zostawić w kilku miejscach książki, których już nie przeczytamy albo kartki z pozytywnymi myślami wziętymi z filmów czy seriali.

...bo poznawanie kultury i ruch to nie czynności, które muszą się wzajemnie wykluczać (i to nie tylko w wersji standardowej, jak na przykład chodzenie po muzeum).

5 komentarzy:

 1. O nie... wychodzenie z domu znowu stało się modne. Damn it.
  Dobra, żartowałam :D O tym audiobooku to pomyślę, bo w czwartek w końcu może odbiorę słuchawki i będę mogła wychodzić z domu (bez mp3 wyjście na więcej niż pół godziny to katorga).
  Może w jakiś weekend ruszymy na taki podbój miasta? Ty znasz Kraków bardziej to będziesz przewodnikiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się pomysł z zostawianiem karteczek z cytatami za wycieraczkami :D. Już sobie wyobrażam ucieszone miny ludzi, którzy je znajdują przed jazdą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł z robieniem tych samych rzeczy, co ludzie w ostatnio obejrzanych filmach/przeczytanych książkach może być ryzykowny :P Zwłaszcza, jeśli ktoś oglądał ostatnio "Hannibala";)

  OdpowiedzUsuń
 4. To manage domestic finance aand other related personal complications, people are inclined to the options of online loans, and acquire quick help to get the solution of their problem.
  One haas to be over the age of 18 to apply for bad credit secured loans.
  The hard part can be that the asset has to be in the country of the loans origination.

  Review my blog ... epikalaina.org -pikalainavertailu ()

  OdpowiedzUsuń
 5. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create
  this website yourself or did you hhire someone to do it for
  you? Plz answer back aas I'm looking to create my own blog
  and would like to know where u got this from. kudos

  Stop by my web-site: clash of clans triche

  OdpowiedzUsuń