wtorek, 30 kwietnia 2013

A w playliście Fryderyki

Freepik

Muzyczna lista na ten tydzień opiera się przede wszystkim na utworach nagrodzonych Fryderykami (25 kwietnia 2013), czyli statuetkami Polskiej Akademii Fonograficznej. Nie tylko jednak o nich mowa, będzie też akcent z Voice of Poland i standardowo trochę klasycznych klimatów.


Na początek kompletne zero zaskoczenia, czyli Brodka i jej "Varsovie" jako utwór roku. Dużo się działo wokół tej piosenki - z jednej strony zachwyty, z drugiej niezbyt przychylne komentarze na temat akcentu, standardowe polskie narzekania. Trudno jednak byłoby nie przyznać, że jej wykonanie to kawał dobrej roboty. 


Trochę z premedytacją wrzucam też "Pierwszy raz", zespołu Voo Voo, piosenkę, która też była nominowana w tej samej kategorii. W najnowszych "Kontynentach" (1/2013) można znaleźć rozmowę z wokalistą, Wojciechem Waglewskim.


Album roku to T.Love i ich "Old is Gold". Podobno - ze względu na teksty - skierowany raczej do starszych słuchaczy, ale muzycznie ma szansę spodobać się właściwie każdego.

Powinnam też wspomnieć o "prawdziwym odkryciu", Meli Koteluk, która zgarnęła statuetki jako artysta roku i debiutantka roku, ale nie wspomnę, bo nie znalazłam u niej piosenki lepszej niż przeciętna. "Kolejnego rana/ Ta sama trasa/ Tramwajem numer dwa"? Sorry.

 

Idziemy dalej, tym razem największe (obok Piotra Salaty) odkrycie programu "Voice of Poland", czyli Natalia Sikora i jej wykonanie piosenki zappelinów, "Whole Lotta Love". 


Dla porównania wokalów warto przy okazji posłuchać Janis Joplin. Zawsze się zastanawiałam, jak to możliwe, że "Piece of my heart" z tak optymistycznym wydźwiękiem i niepasującym do niego tekstem może tworzyć spójną całość... a jednak.

Oglądałam też w tym tygodniu Must be the music i kawałek X Factora, ale jakoś nie było w nich wokalistów i zespołów, których zapamiętałabym do dzisiaj (chyba że to moja skleroza ;)). A może Wy uważacie, że warto kogoś polecić? 

3 komentarze:

  1. Bardzo się cieszę, że Mela zgarnęła te statuetki, bo jej debiutancka płyta jak dla mnie jest boska <3 ,,Old is gold" mam, ale od paru miesięcy wciąż się nie mogę wsłuchać. Niestety.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brodkę lubię. Jedna z niewielu młodych piosenkarek, która ma ciekawy głos i nie taki kryształowy, idealny, od linijki. W jakimś wywiadzie mówiła, że aktualną barwę głosu zyskała dzięki wódce i papierosom.

    OdpowiedzUsuń