niedziela, 3 marca 2013

Najciekawsze kobiety w literaturze


Kobiet w literaturze tyle, ile naszych charakterów, czyli ciężko zliczyć, a jakby tego było mało, ciągle pojawiają się nowe. Wśród tych najciekawszych z dzisiejszego zestawienia niektóre są uzupełnieniami panów z podobnej listy (niestety nie wszystkie na to zasłużyły - Pan wybaczy, panie Wokulski), inne w pojedynkę zapracowały na swój sukces. Co je łączy? Niesamowite charaktery. Co dzieli? Wszystko - zaczynając od gatunku książki, w której czytelnik poznaje każdą z nich...

LITERATURA FAKTU

Oriana Fallaci
Wywiad z władzą - Oriana Fallaci

Co prawda Oriana Fallaci nie jest bohaterką swoich książek i teoretycznie pełni w nich jedynie rolę obserwatora, ale czytając choćby "Wywiad z władzą" ciężko jest nie zauważyć, jak odważną i inteligentną osobą była ta dziennikarka i pisarka.

Joy Davidman
Smutek - C. S. Lewis

Kobieta, której śmierć sprawiła, że Lewis zaczął pytać: "A gdzie tymczasem jest Bóg?" musiała mieć w sobie coś naprawdę niezwykłego. W książce "Smutek" czytelnik odkrywa, jak patrzył na nią człowiek zakochany i jaką pustkę zostawiła po sobie, natomiast w filmie "Cienista dolina" poznaje jej bardziej żywy obraz.

ROMANS

Elżbieta Bennet
Duma i uprzedzenie - Jane Austen

Lizzy, która potrafiła jak nikt inny wyśmiewać głupotę, walczyć o szczęście swoich najbliższych i sprzeciwiać się ogólnie przyjętym konwenansom. Wykształcona, silna i do tego szczęśliwie zakochana w jednym z najbardziej charakterystycznych bohaterów nie tylko romansów, ale literatury w ogóle.

KRYMINAŁ

Panna Marple
Książki Agaty Christie

Perfekcyjna w swoim zawodzie panna Marple, która potrafiła wytropić mordercę nawet jeśli zbrodnia została zauważona z pociągu jadącego w przeciwnym kierunku niż ten, w którym ją popełniono. Bystra, przenikliwa i pełna energii, której mogliby jej pozazdrościć znacznie młodsi ludzie.

FANTASTYKA

Yennefer
Saga o Wiedźminie - Andrzej Sapkowski 

Cięty język, wybuchowy temperament i trochę uczuć schowanych pod maską zarozumiałości - cała Yennefer. Ciężko byłoby znaleźć w fantastyce ciekawszą postać kobiecą, a tym bardziej cieszy fakt, że została ona stworzona przez Polaka.

LITERATURA MŁODZIEŻOWA

Anna Shirley
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy Maud Montgomery

W Ani z Zielonego Wzgórza najlepsze jest to, że można o niej czytać w niemal każdym wieku, bo każda część serii to inny ważny okres życia. Jest ona bardzo charakterystyczna, bo ciężko byłoby znaleźć kogoś równie rozmarzonego i ważna, bo najczęściej spotyka się ją jako jedną z pierwszych bohaterek w literaturze.

/ Post w ramach projektu Rozmawiajmy.

11 komentarzy:

 1. Oriana Fallaci i Panna Marple uwielbiam obie. Choć w książkach Christie wolę Poirota, to Panna Marple jest genialnym detektywem wśród kobiet. Inną taką postacią, choć nie literacką, a filmową czy raczej serialową jest dla mnie Jessica Fletcher z serialu Murder: She wrote, oglądałam go jako dziecko z babcią, a ostatnio znalazłam na jednym z kanałów i z przyjemnością przypomniałam sobie kilka odcinków. Dobrze zrobione, nie brutalne, z intrygą do logicznego rozwiązania no i nieodzowną Panią Fletcher:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hehe, no u mnie Ania pojawi się w nieco innym rankingu, ku mojemu zaskoczeniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli o mnie chodzi, to oczywiście Ania, no i miło, że pomyślałaś i uwzględniłaś małżonkę Lewisa!
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. O wiele bardziej wolę bohaterki literackie niż bohaterów. Po części dlatego, że odnajduję w nich siebie samą. Podziwiam Orianę Fallaci, jest dla mnie niesamowitą kobietą i dziennikarką, która wyniosła ten zawód na piedestał.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anna Shirley zdecydowanie. To moja faworytka w tym rankingu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdybym widziała Twoje zestawienie wcześniej, też bym zapewne jeszcze powciskała kilka "realnych" postaci (oj, nie ładnie...;). Zgadzam się zdecydowanie z większością, a mniejszości nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Yennefer po prostu była genialna:) Autor Wiedźmina się spisał na medal.

  OdpowiedzUsuń
 8. Panny Marple nie lubię, to samo z Yen, wolę Triss :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczywiście Ania! Ale także Yennefer i Elżbieta Bennet. Natomiast Oriana Fallaci - trochę z innej bajki, mam szacunek do tej realnej postaci i koniecznie chcę poznać jej książki. pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń