piątek, 15 lutego 2013

/ źródło zdjęcia

Która ze zrobionych w ubiegłym roku fotografii przekazuje najwięcej emocji, rusza sumieniem, a jednocześnie dokumentuje to, czym w 2012 roku pochłonięty był świat (polityczno-społeczne, przyrodnicze czy sportowe wydarzenia)? Która tworzy historię współczesności, zapisuje jej obraz i zmusza do wyciągania wniosków na przyszłość? Według jurorów międzynarodowego konkursu World Press Photo jest nią zdjęcie autorstwa szwedzkiego fotoreportera, Paula Hansena.

Gaza, miasto kojarzące się przede wszystkim z izraelsko-palestyńskim konfliktem. Dwuletni Suhaib Hijazi oraz jego starszy brat Muhammad stali się jednymi z wielu niewinnych i bezbronnych ofiar wojny, zginęli w wyniku ataku rakietowego. Ich niesione do meczetu ciała znajdują się na pierwszym planie zdjęcia, które już wkrótce obiegnie cały świat i być może przypomni o tych, którzy nie są w stanie obronić samych siebie.

Wystawa złożona ze wszystkich zdjęć docenionych przez jurorów trafi do Polski za kilka miesięcy. Oczywiście fotografie są już dostępne w internecie, ale być może warto poczekać i zobaczyć je w większym formacie, poświęcić trochę czasu na czytanie opisów równie ważnych co sam obraz.

PS. Na zakończenie warto dodać, że wśród nagrodzonych znalazły się dwie Polki, Ilona Szwarc (3. miejsce w kategorii Ludzie - Portrety) oraz Anna Bedyńska (również 3. miejsce, kategoria Pozowane Portrety).

5 komentarzy:

 1. Ewidentnie widać, że zdjęcie przeszło wiele przeróbek. Moim zdaniem, troszkę więcej realizmu (gdzieniegdzie rozmazany kąt, nie tak idealnie wykadrowane itd.) wzbudziłoby więcej emocji.
  Jestem ciekawa pozostałych fotografii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie to, co nie powinno mieć miejsca... Nie znam się na tajnikach fotografii, aczkolwiek początkowe zdjęcie bardzo do mnie trafia. Ciekawe, czy rusza tylko nas, czy politycy też mieliby coś na jego temat do powiedzenia ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm... Przekaz jest, dokumentacja roku 2012 jest, ale czy jest ekspresja? Czy widz, patrząc na to zdjęcie, może stwierdzić, że jest szokujące, zapadające w pamięć? Na pewno jest godne uwagi, ale przypuszczam, że znalazłoby się jakiś inny, silniejszy w odbiorze obraz.
  Moją uwagę przykuło to zdjęcie:
  http://www.worldpressphoto.org/awards/2013/general-news/dominic-nahr?gallery=6096
  ...i to:
  http://www.worldpressphoto.org/awards/2013/contemporary-issues/majid-saeedi?gallery=6096
  Cieszę się, że Polki zostały docenione :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To pierwsze zdjęcie wydaje mi sie trochę sztuczne, nie poruszyło mnie ani trochę, ani nie skłoniło do refleksji. Podoba mi się za to zdjęcie z lewej. Zdecydowanie zasłużona nagroda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam dokładnie takie same odczucia. Przeróbki nie wyszły zdjęciu na dobre. Jestem strasznie ciekawa pozostałych nagrodzonych.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń